sobota, 13 sierpnia 2011

Co nosić tej jesieni?

Mamy środek lata, ale prawdziwe fashion victims już od dawna myślą o kompletowaniu jesienno-zimowej garderoby. W nowym sezonie będzie się działo – pojawia się kilka naprawdę ciekawych tendencji i aż trudno zdecydować się na jedną.
Co roku wyczekuję jesieni z niecierpliwością, zawsze kolekcje na drugą połowę roku wzbudzają u mnie większy zachwyt niż te wiosenno-letnie. Mięsiste tkaniny, jak wełna lub aksamit, nasycone kolory, skóra, zamsz, grube rajstopy, długie kozaki. Jesienny szyk, gdy możemy otulić się szalem lub poczuć na skórze dotyk kaszmirowego swetra. Ostatnie ciepłe dni, gdy jeszcze można założyć letnią sukienkę w połączeniu z grubym kardiganem lub szalem. Tak, to zdecydowanie moja pora roku. Co więc będziemy nosić tej jesieni? Przyjrzyjmy się najważniejszym tendencjom na sezon fall/winter 2011/12:

Lata 60-te – Przewijają się w większości kolekcji, np.  Prady, Bottega Veneta. Nie jest to moja ulubiona dekada, ale kilka rzeczy zasługuje na uwagę. Krótkie, grzeczne sukienki, okrągłe kołnierzyki, pudełkowe żakiety. Także paleta kolorów zdaje się czerpać z tego okresu: nadal w modzie są kolory jesieni: pomarańcze, rudości, koniakowy, karmelowy. Na drugim biegunie są słodkie pastele, również utożsamiane z dekadą Twiggy i Brigitte Bardot. Dużo jest kratki i połączenia czerni z bielą. Mimo, iż lata 60-te wysuwają się na prowadzenie, sporo nadal zostaje z lat 70-tych i to bardzo mnie cieszy.

Blumarine
Fendi
Prada

Fetysz – Jeden z najmocniejszych i najciekawszych trendów: przebieranki, wyrafinowane fasony i dodatki jak z sex shopu. U Louisa Vuittona, Marca Jacobsa, Alexandra McQueena, Moschino i Givenchy. Seksowne buty, skórzana, niby policyjna, czapka z daszkiem i ogólnie sporo inspiracji służbami mundurowymi, elementami jeździeckimi i strojem pokojówki (klasyczne fantazje seksualne). Przypomina się Madonna z czasów Eroticii. Fajny trend, szczególnie jeśli potrafimy go oswoić – wzorem niech będzie stylizacja Natalii Vodianovej na lipcowej okładce niemieckiego Vogue.
Louis Vuitton
Louis Vuitton
Louis Vuitton
Pucci
Lanvin
Lanvin
Marc Jacobs
Moschino
Moschino
Vogue Germany, July 2011

Płaszcz – zazwyczaj o trapezowym fasonie zaczerpniętym z lat 60-tych, ale może być też obszerny, oversizowy. No i nie czarny – im mocniejszy kolor, tym lepiej. Pomarańczowy (Rochas, Céline), Kobalt (Jil Sander), Limonka (Blumarine). Na wybiegu u Blumarine kolor ma jeszcze większą moc – intensywność barwy płaszcza spotęgowana jest przez dodanie butów i torby w tym samym kolorze – total look, który wygląda świetnie i może być lekarstwem na jesienną chandrę. Mnie marzy się płaszcz limetkowy, właśnie taki, jak ten od Blumarine. Ogólnie w mojej szafie nie ma zbyt wielu tak intensywnych kolorów, ale ten odcień chodzi za mną od kliku sezonów. Płaszcz to skok na głęboką wodę, ale może muszę zastosować tak radykalny krok w walce z moim uzależnieniem od beży.
Blumarine
Blumarine
Gucci
Rochas
Jil Sander

Focus na szyję – kołnierzyk, najlepiej biały i okrągły pojawia się w niezliczonej ilości stylizacji z pokazów i sesji na ten sezon. Zaraz za nim kokarda pod szyją. Obydwa te elementy razem możemy zobaczyć u Pucciego. Prosty sposób na odświeżenie garderoby – wystarczy dodawać kołnierzyk do sukienek i swetrów. Poza tym żaboty, męskie muchy, tasiemki...
DKNY

DKNY
Fendi
Louis Vuitton
Marc Jacobs
Pucci

Kolor – Nadal zostają z nami intensywne kolory. Ale są bardziej szlachetne i nasycone niż owocowe barwy, które dominowały latem: zieleń, kobalt, bordo, burgund, musztarda i kolor bakłażana. Do łaska wraca także intensywny fiolet. Nadal modne są też jesienne barwy opadających liści i czerwień, choć najmodniejsza ma ciemniejszy odcień czerwonego wina. Osobiście stawiam na szmaragd – głęboki, szlachetny i idealny na jesień. Świetnie wygląda w połączeniu z fioletem (Gucci). Ogólnie nadal kolory łączy się odważnie, w stylizacjach może pojawiać się kilka intensywnych barw. Jak to robić? Kluczem mogą być obserwacje mody lat 60-tych.
Gucci
Gucci
Gucci
Lanvin
Gucci
Odrobina egzotyki – nadruk skóry węża i prawdziwa skóra węża (Gucci, Prada, Chloé, Missoni), pióra przy dodatkach lub na całych kreacjach (Chanel, Dior, Versace, Marchesa – jakby cały czas pod wpływem uroku Czarnego Łabędzia) a także futra (prawdziwe i sztuczne). Wężowa skóra występuję najczęściej w naturalnym odcieniu, w zieleni lub żółci. Lubię ten motyw – dziki, ale bardziej elegancki i wyrafinowany od cętek leoparda i pasków tygrysa.
Chloé
Prada
Chloé
Chanel

Połysk – w postaci błyszczących tkanin lub cekinów. Cekinowe kreacje, inspirowane latami 20-tymi są znowu w modzie (Valentino, Versace, Prada). To dobra wiadomość – sprawdzą się idealnie na świąteczno-noworocznych imprezach i w karnawale. U Chanel ogólnie sporo było inspiracji latami 20-tymi. U Marca Jacobsa, Prady i Vuittona pojawiają się sukienki i spódnice z dużych cekinów, niby z rybiej łuski. W nowych kolekcjach dużo jest też błyszczącej skóry (Gucci, Louis Vuitton) gładkiej lub pikowanej.
Valentino

Moschino
Marc Jacobs
Louis Vuitton
Gucci
Chanel

Czy to ona czy to on? – Oglądając pokazy momentami nie wiadomo było, czy to kobieta, czy mężczyzna. Męska sylwetka pojawia się w wielu kolekcjach (Dolce Gabbana) sporo jest także męskich akcesoriów, głównie kapeluszy. Oprócz garniturów widać dużą inspirację wszelkimi uniformami – lokaje, pokojówki i wyżej wspomniane służby mundurowe, szczególnie u Moschino i Louisa Vuitonna. Ale o tym pisałam szerzej przy omawianiu innego trendu.
Balmain

Dolce Gabbana
Jil Sander
Moschino

Klasyczna elegantka – Obserwowany od kilku sezonów powrót klasycznej elegancji idzie coraz dalej. Sporo jest odwołań do lat 40-tych.  Wraca kratka (Burberry Prorsum, Max Mara, Cacharel), tweed i inny super modny wzór – kurza łapka (Salvatore Ferragamo). Nadal jest z nami ołówkowa spódnica, teraz jeszcze dłuższa i najlepiej z wysoką talią (Gucci, Marni). Noszona z koszulą (może mieć pod szyją kokardę) lub sweterkiem (gdy za oknem ziąb) i cienkim paskiem. Zestaw świetnie uzupełnią moje ukochane dłuuuugie rękawiczki.

Marc Jacobs
Marc Jacobs
Sportmax
Salvatore Ferragamo
Moschino
Chanel
Gucci
Lanvin

Wild, Wild West – Kowboje i Indianie zostają z nami na kolejny sezon. Skóra, zamsz, dżins, frędzle, ponczo, i wzory zaczerpnięte od Indian. Inspirowana tymi motywami jest kolekcja Balmain - azteckie wzory zdobią super-seksowne błyszczące sukienki. O kolekcji pisałam już jakiś czas temu. A kowbojskie elementy dobrze sprawdzą się w codziennych, casualowych stylizacjach.
Isabel Marant
Chloe
Isabel Marant
Balmain
Balmain

Black&White – Te kolory pojawiają się w niezliczonych zestawach, w połączeniu z różnymi trendami: w męskich stylizacjach, w inspirowanych latami 60-tymi, w tych á la domina i tych grzecznych z kołnierzykiem á la pensjonarka lub francuska pokojówka. Pojawia się też we wzorach, kratce, kropkach (Marc Jacobs) i kurzej łapce. Oraz gwiazdkach, które zdominowały pokaz Dolce&Gabbana. Duet  zaprezentował suknie niczym gwieździste niebo. W biało-czarnych rozmytych barwach są też kwiaty w kolekcji (Lanvin). Obserwując wybiegi można odnieść wrażenie, że wariacje na temat klasycznego duetu kolorów nigdy się nie wyczerpią.
Dolce Gabbana
Marc Jacobs
 Moschino
Dolce Gabbana
Dolce Gabbana


Od nas zależy, którą tendencję wybierzemy, możemy też je mieszać i dowolnie interpretować. Jedno jest pewne: to będzie ekscytujący sezon!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz